DEVEYİ YARDAN UÇURAN BİR TUTAM OTTUR

DEVEYİ YARDAN UÇURAN BİR TUTAM OTTUR

DEVEYİ YARDAN UÇURAN BİR TUTAM OTTUR

 

Nedir bu telaş bu koşturmaca, nereye kadar koşacaksınız. Hedef belirsiz, yol dikenli ve uzun. Bir dostuna uğrayıp beş dakika laf etmek ve bir fincan kahve içmek zor gelir oldu insanlara.

 

Elektrik, su, telefon, insanların olmazsa olamazıdır. Bu üç kalemin içinde ne kadar vergi var. Bütçenize aylık maliyeti nedir ? Kaç kişi faturalarına bakabiliyor. Neden bakamıyorsunuz ? Aylık maliyetlerinin bütçenize etkisi nedir.

İçinde bulunduğumuz şartlar, insanları düşünmekten uzaklaştırdı. Bir koşturmaca devam ediyor. Paradan başka bir kıymet ve bir bağ kalmadı insanlar arasında.

Her şey para mıdır ? Her şey para olunca, ‘’ Kazan, kazan, kazan ‘’  Bu felsefe ‘’ Altta kalanın canı çıksın’’ Hak da, adalet de, hukuk da güçlünün anlayışını yerleştirmiyor mu insanların bilinç altına.

İş veren ‘’ Ben çok kazanacağım’’ anlayışına hakim olunca, sekiz saat çalışacak işçisini, on iki saat çalıştırıp, sekiz saatlik ücret verme arzusunda olmaz mı ? Çalışan insanlarımız ve dar gelirli olanlar, sadece elektrik, su ve telefon giderlerini nasıl karşılayacaklarının derdinde…

‘’ Her deve bir tutam otun ‘’ peşine düşmüş, yardan ne zaman uçacağı belirsiz. Ama uçacak. Neden uçacak ? Hak, hukuk, adalet, insanlık, ruh, heyecan, sevgi ve saygının yerine; Umutların, hayallerin ve inançların yerine para geçtiğinde. Aklın yerine, sevdanın yerine ‘’ ben’’ geçtiğinde…

OLMAZ, KAPİTALİZM OLMAZ,

OLMAZ,KOMUNİZM OLMAZ,

YOL VER TÜRK’E

TÜRKİYEM, TÜRKSÜZ OLMAZ.

Bu dörtlük bize zamanında çok şey verdi. Akıl verdi, mantık verdi, sevgi, saygı, ruh ve vatan sevgisi verdi. Ya şimdi biz çocuklarımıza ne veriyoruz ? Bir araba anahtarı, akıllı telefon, ev veriyoruz öyle mi ? Kredi kartlarına borçları yüklenmiş telefonlar, bankalara ipotek edilmiş ev ve arabalar, insanlarımızı çılgına döndürdü; çileden çıkardı.

Kaç aile birlikte sofraya oturabiliyor ? Kızın nerde, oğlun nerede ? Birlikte sofraya oturmanın özlemi çekilmiyor mu ?

‘’ DEVEYİ YARDAN UÇURAN BİR TUTAM OTTUR’’ Yarın ucundaki otun dışında yayılacak yer kalmamış mıdır ? O zaman bu hırsı, bu doyumsuzluğu, tehlikeyi, kötülüğü, cahilliği niye beynimizden silip atmıyoruz. Neden irademiz bunların esiridir ? Bizi dışarıdan bir akıl mı yönetiyor; yoksa, kendi aklımız mı yönetiyor ?

Develer, yarın ucundaki ota aldanmamalı. Bu otlar şekilden şekle girebilir. Bazen elmas olur. Bazen gümüş, bazen kötü ham hayal; bazen de düşüp kalkamayacağın yalnız derinlik.

 

OLMAZ, KAPİTALİZM OLMAZ,

OLMAZ ,KOMUNİZM OLMAZ,

YOL VER ADALETE,

TÜRKİYEM, ADALETSİZ OLMAZ.

Devenin yardan uçması ve aile bireylerinin bilinçsizce harcamaları : Dar gelirli aileler tüketim harcamalarını yaparlarken, bütçelerinin aylık veya sezonluk, olmadı yıllık gelirlerini bilmek durumundadırlar.

Dört nüfuslu bir ailenin yıllık geliri, 40.000. TL.ise, bu gelirin sağlanmasında, yapılmış olan giderler kaleminin de 20.000.TL. olduğunu düşündüğümüzde; geriye ailenin harcanabilir parası, 20.000.TL. olmaktadır.

O zaman ailenin yıl içersinde harcama yapabileceği maksimum miktar 20.000.TL. ‘i geçmemelidir. Eğer yıl içersinde 25.000.TL. harcama yapılmışsa, yıllık beş bin lira açık vermiş demektir.Bu açıklar yıllar itibarıyla devam etmesi halinde aile fertleri uçurumdan düşerler.

Bir diğer düşünülmesi gereken husus şudur aziz gençler : Eğer, patates, soğan, biber, muz ve bu gibi ürünlerin üreticisi isek, bir teknolojik ürün alabilmek için, yani cep telefonunun sahibi olmak için, ne kadar patates, biber, muz, soğan satmalıyız ? Bunun da düşünülmesi gerekmez mi ? Ya bir de o teknolojiyi bizim ülkemiz üretmediğine göre, niye başkasının malı ile havaya girebiliyoruz ? Telefonumuz akıllı olsa ne olacak, akılsız olsa olacak. Önemli olan kendi teknik gücümüz ile o malın sahibi olmaktır…

İçinde bulunduğumuz yüz yıl çılgınlığa gebe bir yüzyıldır. Çok dikkatli olunmadığı taktirde, hep birlikte yarın ucundaki yeşil otun sevdası için yardan uçmamak elimizde olmaz…

Yazar :MUSTAFA KIVRADAN

Firma Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Portal Teması : Wptr.Co