Rhodiapolis kazıları sona erdi

Anasayfa Kumluca 22 Eylül 2015 1098 Okunma
Rhodiapolis kazıları sona erdi

Rhodiapolis kazıları sona erdi

Kumluca’da bulunan Rhodiapolis Antik Kenti’nde 2015 yılı kazıları sona ererken, antik kentte restorasyon çalışmaları devam ediyor

Kumluca’da bulunan ve 2006 yılında kazı çalışmalarına başlanılan Rhodiapolis Antik Kenti’nde, bir yıl ara verildikten sonra bu yıl tekrar başlayan kazı çalışmaları sona erdi.

Rhodiapolis Antik Kenti’nde, bir yıl aranın ardından bu yıl tekrar başlanılan kazı çalışmaları tamamlandı. Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel başkanlığında yürütülen ve Akdeniz Üniversitesinden üç arkeolog, üç öğrenci ve dokuz işçi ile yürütülen bu yılki kazılar yaklaşık bir ay sürdü.

Kazı çalışmalarının sona ermesi dolaysıyla, Rhodiapolis Antik Kenti’ni ziyaret eden Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya’ya, kazı çalışmaları hakkında Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Araştırma Görevlisi Emrah Akalın bilgi verdi.

Akalın antik kentte bu yıl yürütülen kazı çalışmalarında, Kenotaph’ın (Boş anıt mezar) güneyinde ve batısındaki alanlarda yürütüldüğünü ve kazılarda Kenotaph’ın batı tarafından bir cam atölyesi ait veriler ortaya çıktığını söyledi.

Aynı şekilde güneyinde ve kilisenin kuzeyinde ise üç adet seramik atölyesi bulunduğunu ifade eden Akalın, çalışmaların yaklaşık bir ay sürdüğünü yaklaşık 15 kamyon hafriyat dolgu malzemesi çıkartıldığını belirtti.

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya da, Rhodiapolis Antik Kenti’nde 2006 yılında başlayan kazı çalışmalarına bir yıl ara verildikten sonra bu yıl tekrar başlandığını, aynı zamanda antik kentte restorasyon çalışmalarının da devam ettiğini söyledi.

Kazı çalışmalarının kısıtlı imkanlarla başladığını buna bağlı olarak da kısa sürdüğünü ifade eden Çetinkaya, restorasyon çalışmalarının ise devam ettiğini belirtti. Çetinkaya, “Bu yıl Rhodiapolis Antik Kenti’nde önce restorasyon çalışması başladı. Ardından belediye olarak bizde antik kente ulaşımı sağlayacak yolda asfalt çalışması yaptık. Daha sonra kısa sürede olsa kazı çalışması yürütüldü. İnşallah gelecek yıllarda daha uzun süreyle kazı çalışması yapılır, ilçemizin tarihi ve kültürüne ışık tutacak bu kent ayağa kaldırılır diye düşünüyorum. Ben bu yıl kazı çalışmalarında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

MGE_0058

MGE_0059

 

Firma Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Portal Teması : Wptr.Co